Aktualności

Nowatorski system do „odkurzania” skrzeplin i guzów z żył użyty po raz pierwszy w UCK WUM
Specjaliści z I Katedry i Kliniki Kardiologii UCK WUM we współpracy z zespołem Kliniki Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii UCK WUM 15 kwietnia przeprowadzili zabieg przy użyciu nowatorskiego systemu AngioVac. Pacjentem był 38-letni chory z pierwotnym rozpoznaniem torbieli bąblowcowej wątroby, powikłanej stanem septycznym.
WIMC 2024: Dyskusje młodych naukowców o biomedycynie
To były trzy intensywne dni wypełnione wykładami, warsztatami, a przede wszystkim ciekawymi i inspirującymi prezentacjami naukowymi studentów i doktorantów z całego świata. To właśnie ich aktywny udział i chęć podzielenia się swoimi osiągnięciami z różnych dziedzin biomedycyny stanowią najważniejszy punkt Warsaw International Medical Congress for Young Scientists - międzynarodowego kongresu, który na naszej uczelni organizowany jest już od 27 lat.
Serce w pudełku – nowa era w polskiej transplantologii
W Klinice Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kierowanej przez prof. Mariusza Kuśmierczyka, 4 marca 2024 r., po raz pierwszy w historii polskiej transplantologii serca do transportu narządu od dawcy do biorcy został użyty system OCS Heart (organ care system). Użycie tej innowacyjnej aparatury sprawia, że serce przewożone jest w komfortowych warunkach, bijące, odżywiane i zabezpieczone przed niekorzystnymi warunkami przebywania poza organizmem ludzkim. 
Minister zdrowia Ukrainy z wizytą na naszej uczelni
28 marca w Warszawie gościł Viktor Liashka, minister zdrowia Ukrainy. Podczas wizyty spotkał się z prof. Robertem Gałązkowskim, prodziekanem ds. Dietetyki, Ratownictwa Medycznego i Zdrowia Publicznego WNoZ WUM, przewodniczącym Zespołu WUM ds. Współpracy z Ukrainą. Rozmawiano o współpracy WUM z ukraińskimi uczelniami medycznymi.
Otwarcie Kliniki Medycyny Paliatywnej w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus UCK WUM
To pierwsza taka klinika w Warszawie. Oficjalne otwarcie odbyło się 4 kwietnia. – Dziś jeszcze korytarz naszej kliniki jest pusty. Jednak marzy mi się, żeby był pełen studentów, którzy, w ramach wolontariatu, będą chcieli choć godzinę w tygodniu spędzić przy łóżku pacjenta i tutaj będą zarażali się medycyną – mówił podczas uroczystości inauguracji dr hab. Tomasz Dzierżanowski, twórca i kierownik nowej jednostki.
Dzień Zdrowia na Wydziale Nauk o Zdrowiu
To było duże wydarzenie poświęcone promocji i profilaktyce zdrowotnej. Zorganizował je Wydział Nauk o Zdrowiu z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Zdrowia. Do udziału zaproszono uczniów z pięciu liceów ogólnokształcących oraz seniorów - w sumie ponad 400 osób. Goście najpierw wysłuchali ciekawych prelekcji ekspertów, a potem zasięgali porad i informacji od przedstawicieli studenckich kół naukowych.
W 10 godzin – 2 przeszczepienia trzustki – „mały rekord” w Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej UCK WUM przy ul. Lindleya
Sobota, 23 marca była wyjątkowym dniem w Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej UCK WUM. Jednego dnia, w ciągu niespełna 10 godzin, wykonano tam dwa przeszczepienia trzustki (w tym jedną – jednoczasowo z nerką). Pacjentki czują się coraz lepiej i chociaż obie są jeszcze w szpitalu, to w ciągu najbliższych kilku dni zostaną wypisane do domu. 
Spotkanie u Ambasadora Stanów Zjednoczonych
Dzisiaj, 27 marca 2024 r. w rezydencji Ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce Marka Brzezińskiego odbyło się kolejne, cykliczne spotkanie dotyczące problemu zdrowia psychicznego młodzieży, w którym uczestniczył rektor prof. Zbigniew Gaciong. 
Wizyta delegacji wiceministra zdrowia Republiki Czeskiej 
Rektor prof. Zbigniew Gaciong był gospodarzem wizyty w naszej uczelni wiceministra zdrowia Republiki Czeskiej Josefa Pavlovica, któremu towarzyszyła Adéla Lemrová – ekspert ds. żywienia niemowląt i małych dzieci z Narodowego Instytutu Zdrowia Czech, Aneta Majerčíková – doradca oraz Jaroslav Remes - przedstawiciel Ambasady Republiki Czeskiej w Warszawie.
Wywiad z dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM
Wszyscy wiedzą, że większość szpitali jest zadłużona a te, które finansowo dają sobie radę, to ułamek procenta. Brakuje płynności finansowej, bo przecież wszyscy muszą płacić za ogrzewanie czy prąd, dostawy leków. Cóż więc robią? Pożyczają - mówi Anna Łukasik w wywiadzie, którego udzieliła Polskiej Agencji Prasowej.